Certyfikat SSL – pozycja obowiązkowa

Korzystając codziennie z Internetu udostępniamy tam świadomie lub nieświadomie nasze dane. Często korzystamy z formularzy kontaktowych, nie zdając sobie sprawy, że strony które gromadzą nasze dane nie są w żaden sposób zabezpieczone.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to narzędzie, które poświadcza wiarygodność domeny oraz jej właściciela. Certyfikat SSL gwarantuje zachowanie poufności i jest stosowany, aby zapobiec niekontrolowanemu wyciekowi danych udostępnianych przez użytkowników na stronach www – potwierdza on bezpieczeństwo szyfrowania danych pomiędzy serwerem, a użytkownikiem. Certyfikat SSL jest przypisywany do konkretnej domeny i zawiera informacje o wystawcy certyfikatu oraz właścicielu domeny. Sprawia on, że wymieniane pomiędzy komputerami i serwerem dane są szyfrowane, a zawarte w nich informacje są zabezpieczone. Wpływa to na bezpieczeństwo strony, ale przede wszystkim na zaufanie użytkowników, kiedy widza zieloną kłódkę przy adresie strony WWW.

Do szyfrowania danych wykorzystuje się certyfikat o określonej długości klucza. Im klucz certyfikatu jest dłuższy, tym trudniej jest odszyfrować przesyłane dane. Obecnie dostępne są certyfikaty 128 lub 256 bit.

Jak poznać, że strona ma certyfikat SSL?

Certyfikat jest widoczny w każdej przeglądarce w postaci odpowiedniego oznaczenia protokołu na pasku adresu. Dla stron internetowych działających bez certyfikatu mamy http:// a strony zabezpieczone certyfikatem SSL mają początek https://  zazwyczaj jeszcze przy adresie widoczna jest ikona kłódki. Zamknięta kłódka oznacza stronę zabezpieczoną, natomiast otwarta stronę bez zabezpieczenia. Podczas korzystania z bankowości internetowej możemy zauważyć zielony pasek adresu. W taki sposób oznaczane są certyfikaty o wysokim prestiżu – poświadczają one najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Google i certyfikat SSL

Google nieustannie podnosi standardy wyników wyświetlania w wyszukiwarce w trosce o komfort klientów. Strony bez certyfikatu SSL są oznaczone jako „Niebezpieczne”. Pojawiający się komunikat jednoznacznie kojarzy się z niebezpieczeństwem i zniechęca użytkowników do przejścia na stronę i uniemożliwia skorzystanie z oferty.

Google stawia bardzo mocno na bezpieczeństwo danych. Google, jako najbardziej popularna wyszukiwarka internetowa promuje strony funkcjonujące w oparciu o bezpieczny protokół HTTPS. Obecność certyfikatu SSL mają wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Kiedy stosować certyfikat SSL?

My polecamy instalację certyfikatu SSL w przypadku każdej domeny. Obowiązkowe jest posiadanie certyfikatu SSL na stronach, na których użytkownicy wprowadzają lub zmieniają swoje dane. Certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo osobom korzystającym ze strony, a co za tym idzie wzmacnia to wiarygodność witryny.