Responsywność – co to takiego?

Wiele mówi się na temat tego, jak powinna wyglądać dobra strona www. W dyskusji na ten temat nie brakuje opinii, że profesjonalna strona www powinna charakteryzować się odpowiednią estetyką, być intuicyjna, dopasowywać się do potrzeb odbiorców, a przede wszystkim powinna być responsywna. Co to pojęcie oznacza w praktyce i dlaczego jest ważne dla budowania większych zasięgów „klikalności” strony firmowej?

Pojęcie responsywności zostało zaczerpnięte z języka angielskiego od sformułowania Responsive Web Design, czyli techniki projektowania stron internetowych. Projektowanie to, według przytoczonego pojęcia powinno polegać na automatycznym dopasowaniu układu oraz wyglądu witryny do rozmiaru ekranów urządzeń, na których jest dana strona akurat wyświetlana.
W skrócie, responsywność możemy zatem tłumaczyć jako odpowiednie dopasowanie. Strona responsywna powinna cechować się uniwersalnością i intuicyjnym dopasowywaniem się do urządzeń mobilnych, z których najczęściej korzystają użytkownicy.

Po co projektować responsywne strony www?

W dobie postępującej informatyzacji oraz wraz z rosnącym trendem, który wskazuje, że wiele użytkowników przenosi się z przeglądania zasobów Internetu z laptopa na telefon, dobrze dopasowana witryna internetowa to podstawa. Odpowiednia optymalizacja treści zwartych na stronie, jej układ, a także dobrze skompresowane pliki graficzne jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki temu materiały zamieszone na stronie nie przemieszczają się i umożliwiają czytelne oraz przyjemne korzystanie z witryny. Ponad to reponsywność strony umożliwia dokonywanie wielu transakcji za pośrednictwem przenośnego urządzenia, z którego korzysta użytkownik

Dla użytkowników internetowych, którzy cenią na co dzień swój czas oraz wygodę, niezwykle istotne jest, aby móc przeglądać ulubione strony, a także szukać kolejnych witryn w każdy miejscu, w którym akurat się znajdują. Responsywna strona daje im taką możliwość, a co za tym idzie pozwala na zwiększenie swoich zasięgów odbiorców, a także przyszłych klientów.

Czy brak responsywnej strony www jest problemem?

W dzisiejszych czasach na pewno. Wiele użytkowników darzy mniejszym zaufaniem witryny, które są źle zoptymalizowane, ponieważ odbiorcy uznają je jako nieprofesjonalne, co negatywnie wpływa na ogólną opinię na temat firmy. Brak responsywności rodzi również przeszkody dla zwiększenia i dotarcia zasięgiem do większej liczby odbiorców. Rezygnując z optymalizacji, tracimy nie tylko zaufanie w oczach przyszłego klienta, ale także wiele potencjalnych transakcji.