Adres strony internetowej zazwyczaj zaczyna się od trzech literek, tj. www. Jednak coraz więcej odwiedzanych przez nas witryn, nie jest poprzedzonych w adresie URL tym akronimem. Co to właściwie oznacza i jakie ma znaczenie dla pozycjonowania strony?

Jaka jest historia akronimu www?

Dopisek www, który umiejscowiony jest przed adresem witryny jest skrótem od World Wide Web, tj. światowa rozległa sieć internetowa. Niegdyś stosowanie tego dopisku było niezbędne z uwagi na aspekty techniczne. Domena poprzedzona www wskazywała, że mamy do czynienia z określonym serwerem, w tym przypadku – ze stroną internetową przechowującą pliki dostępne w Sieci. Rozróżnienie innych serwerów, np. poczty było możliwe poprzez użycie hostingu mail. przed nazwą domeny. Dodawanie innej nazwy hosta przed domeną pozwalało na stworzenie unikalnego adresu, pod którym klient miał bezpośredni dostęp do wybranego serwera.

Obecnie wyszukiwarki nie działają w taki sposób, jak kiedyś Nie ma potrzeby stosowania odrębnych nazw hostingu dla serwera. Nowoczesne wyszukiwarki obsługują jeden serwer
z jednym adresem IP, który może obsługiwać zarówno stronę internetową, a także pocztę. Co ciekawe, również coraz częściej wyszukiwarki ukrywają część adres URL strony, tj. https://.

Czy stosowanie www przed nazwą domeny ma znaczenie dla pozycjonowania oraz SEO marketingu?

Nie, jeśli nasza strona jest dostępna tylko pod jednym hostingiem, np. https://daisoft.pl/strony-internetowe/Jednak, jeśli tak nie jest i nasza domena jest dostępna zarówno z pozycji www, jak i bez, musimy zadbać o to, która wersja ma być dla wyszukiwarki reprezentatywna. W przypadku, gdy posiadasz stronę, którą można otworzyć przy użyciu wielu adresów URL lub operujesz jej dwoma wersami, np. na komputery i smartfony, robot Google ją zduplikuje i wybierze jeden adres strony, jako wersję kanoniczną oraz go zaindeksuje. To z kolei przyczyni się zjawiska, jakim jest powielanie wewnętrzne i negatywnie wpłynie na pozycjonowanie Twojej witryny.

To, jak z tym dopiskiem www?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule naszego wpisu, z puntu technicznego oraz użyteczności strony www, stosowanie dopisku www nie ma większego znaczenia. Dla skutecznego pozycjonowania, też nie ma to większego sensu, ale pod warunkiem, że nie dopuścimy do duplikowania stron o takich samych adresach URL i poinformujemy klienta – przeglądarkę o właściwym adresie kanonicznym naszej witryny.