Może nie jest to dla wszystkich oczywiste, ale moda obejmuje swoim zasięgiem również strony www. Web designerzy niczym modowi projektanci prześcigają się w kreatywnych konceptach witryn, tworząc nowe, ciekawe rozwiązania oraz konkretny trend. Zresztą sama nazwa tego zawodu zdaje się być nieprzypadkowa. W końcu to określenie trafnie charakteryzuje tę profesję i pozwala ją skojarzyć z kimś, kto znacznie wpływa na aktualny trend oraz kreuje określoną modę.

Web Design również rządzi się swoimi prawami. Z roku na rok, na podstawie badań użytkowników stron internetowych, a także biorąc pod uwagę najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, strony internetowe są tworzone z myślą o jak najlepszym ich użytkowaniu. Nic więc dziwnego, że trend na określony wizerunek strony oraz jej możliwości będzie stale ewoluował. Tym bardziej, że w obecnej rzeczywistości witryny internetowe są wirtualną wizytówką marki.

Jak to w modzie, tak i w zakresie tworzenia konceptu stron www, wyznacza się określony trend. Zauważyć go można w sposobie rozkładu strony, umieszczania  treści, widoku oraz wyświetlania zakładek, rozmiaru i wyglądu czcionki oraz jej rozmieszczenia. Nowe koncepty bywają również przez wielu modyfikowane, ale schemat, który jest obecnie określany jako najbardziej nowoczesny, a co za tym idzie – modny jest konsekwentnie stosowany w wielu witrynach www. Również, jak w przypadku trendów modowych, w web designie można zauważyć powracające starsze pomysły, które na nowo zachwycają swoim wyglądem użytkowników.

Czy podążanie za trendami ma sens?

Tworzenie stron www pod określone trendy nie jest bezcelowe. Głównym powodem podążania za chwytliwym trendem jest trafienie w gusta głównych odbiorców treści internetowych. Najnowsze rozwiązania powstają w oparciu o potrzeby użytkowników Internetu oraz ich preferencje, które – jak wiadomo – zmieniają się bardzo dynamicznie. Dostosowanie strony do aktualnych trendów pozwala na dopasowanie wyglądu strony do konceptu najbliższemu oczekiwaniom odbiorców. A, co oczywiste, identyfikacja wizualna strony jest niezwykle ważna, ponieważ to ona pozwala zapamiętać daną markę, a co za tym idzie skojarzyć ją z określonym produktem bądź usługami.

Gdzie szukać inspiracji?

Inspiracji w tworzeniu strony internetowej można szukać wszędzie. Zawsze warto sugerować się wzorem, do którego dążenie jest dla nas motywacją oraz rozwojem w branży. Obserwowanie zagranicznych Web Designerów również może być dużą dawką inspiracji, ponieważ to oni w znacznej mierze wyznaczają trendy, które naturalnie przechodzą na grunt europejski. Warto jednak w tym wszystkim pamiętać, aby nie skupiać się na ślepym i jednolitym odwzorowaniu konkretnego pomysłu, tylko postarać się wcielić go w sposób innowacyjny, kreatywny a także, mimo wszystko, autorski.