Jeśli potrzebujesz mieć stronę internetową, blog albo sklep internetowy to bardzo prawdopodobne, że napotkasz na system WordPress.

WordPress to jeden z systemów zarządzania treścią (CMS – Content Management System), który na tę chwilę jest najpopularniejszym na rynku rozwiązaniem tego typu. Szukając informacji na temat budowania stron prędzej, czy później trafisz na to rozwiązanie.

Obecnie ok 34% wszystkich stron internetowych to strony oparta o WordPress. WordPress jest popularny przede wszystkim dlatego, że jest to darmowe rozwiązanie, a jego obsługa nie jest skomplikowana. Ze względu na swoją popularność w internecie można znaleźc masę materiałów i tutoriali dotyczących problemów, na które można napotkać podczas konfiguracji systemu.

Poniżej znajdziesz kilka informacji o możliwościach, które daje system WordPress. Zobacz jak bardzo jest on wszechstronny i że warto na niego postawić.

Dlaczego Wodress? Kilka powodów.

Popularny

Wordpress to niezwykle popularny system CMS. Obecnie ok 34% stron internetowych jest opartych na tej własnie platformie. A spośród stron opartych o jakiś system CMS WordPress stanowi ok 62% udziałów. Na drugim miejscu mamy system Joomla z 5% udziełem. Przewaga zatem jest ogromna.

Co wynika z tak dużej popularności? Przede wszystkim ciagły rozwój systemu. Systematycznie pojawiają się uaktualnienia, które są publikowane przez twórców systemu. Popularność wpływa także na wiarygodność tego rozwiązania. Z pewnością można zaufać temu rozwiązaniu patrząc na to ile stron z tego korzysta.

Bezpieczny

WordPress jest bezpieczniejszy dzięki sile swojej popularności. Czas reakcji na ataki jest błyskawiczny. Twórcy reagują błyskawicznie na wszelkie „dziury” wypuszczając nowe aktualizacje. Jeśli zdecydujesz się na programistę, który sam napisze Ci CMS jesteś skazany na niego. W przypadku platformy WordPress rozwiązania są ogólnodostępne i łatwo jest znaleźć rozwiązanie praktycznie na każdy problem który wystepuje na twojej witrynie.

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa to regularne aktualizowanie WordPressa, wtyczek i motywów oraz stosowanie długich haseł. A także korzystanie z wtyczek, które mają dobre oceny na forach. Dobrą praktyką jest także usuwanie z panelu admina wtyczek czy motywów nieaktywnych. Twój wordpress odpowiednio zabezpieczony i zaktualizowany będzie ci świetnie służył.

Bezpłatny

WordPress jest bezpłatny. To znaczy pliki, które go tworzą można za darmo pobrać ze strony i korzystać z nich do swoich celów. Nawet komercyjnych.

Poza tym, że sam core WordPressa jest darmowy, ze strony pobrać możemy ponad 4500 bezpłatnych motywów oraz ponad 49 tysięcy wtyczek, które pomagają z personalizowaniu strony lub bloga.

Poza darmowymi rozwiązaniami istnieje także mnóstwo płatnych wtyczek oraz motywów.

Płatne wtyczki i motywy to raczej rozwiązania bardziej zaawansowane, które mogą być konieczne przy niektórych funkcjach twojej strony internetowej.

Uniwersalny

Z początku WordPress był platformą do blogowania, która do dziś pod tym kątem świetnie się sprawdza. Stosując go do tworzenia treści blogowych, można otrzymać absolutnie wszystko, co potrzebne jest blogerowi – możliwość dodawania i planowania wpisów, zamieszczania zdjęć, obsługa komentarzy czy jeszcze całą masę innych rzeczy, głównie dzięki wtyczkom.

Tymczasem możliwości rozwoju platformy na tyle się rozrosły, że obecnie na WordPressie można nie tylko stawiać strony firmowe, ale również sklepy.

Zatem a WordPressie można stworzyć:

  • forum
  • sklep internetowy
  • portale ogłoszeniowe, np. z ofertami pracy
  • kursy internetowe
  • sprzedaż biletów na wydarzenia, imprezy itd.

Możliwości jest cała masa. Wszystko za sprawą wtyczek, które pozwalają rozszerzyć możliwości i dodać nowe funkcjonalności do witryny.

Wszystko to można dodać samodzielnie, bez potrzeby zwracania się o pomoc do programisty.

Widoczny

Posiadanie strony na WP pomaga w promowaniu i pozycjonowaniu, dzięki wbudowanym funkcjom: tagom i kategoriom. Można dodawać i opisywać w łatwy sposób linki oraz media, takie jak zdjęcia czy filmiki. Komentarze. WP jest zoptymalizowany pod wyszukiwarki. A dodatkowo są różne wtyczki pomagające w SEO – np. WordPress SEO by Yoast. Google premiuje oryginalne treści, publikowane regularnie. Ponieważ WP umożliwia łatwe dodawanie tekstów nawet osobom bez umiejętności programistycznych – łatwiej będzie spełnić wymagania wyszukiwarki.

Powyżej znajdują się naszym zdaniem najważniejsze zalety WordPressa. Oczywiście znajdą się i przeciwnicy tego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, aby swój wybór platformy CMS oprzeć o potrzeby z jakimi będziemy sie mierzyć. Nie bez powodu temu rozwiązaniu zaufała tak duża liczba użytkowników.