Dlaczego warto katalogować i oznaczać wpisy na blogu?

Dla każdego, kto zajmuje się administrowaniem bloga firmowego pojęcie etykiet oraz tzw. przypiętych kategorii nie powinno być obce. Jednak, dla tych którzy dopiero w blogowaniu raczkują wyjaśnimy po co używać etykiet wpisów oraz w czym one pomagają.

Do czego służy etykieta na blogu?

Etykieta, jak sama nazwa wskazuje pozwala na oznaczenie wpisów na blogu oraz  uporządkowanie ich w odpowiedniej kategorii. W skrócie – wpis na blogu dotyczący tworzenia stron internetowych będzie znajdował się w kategoriach: web design lub web development. Oczywiście oryginalna nazwa etykiety lub kategorii będzie brzmiała tak, jak ją sobie ustalimy. Nadawanie etykiet ułatwia poruszanie się po blogu oraz znalezienie treści najbardziej interesujących dla odbiorców.

W czym pomaga etykietowanie na blogu?

Porządek

Przede wszystkim, przypisywanie etykiet do wpisów pozwala na zachowanie porządku na stronie. Grupowanie wpisów jest ważne zarówno od strony administracyjnej, jak i od strony odbiorcy. Odpowiednio skatalogowane wpisy pozwalają na łatwe odnalezienie interesującego odbiorcę tematu, a administratorowi na szybkie zlokalizowanie udostępnionego tekstu – w przypadku naniesienia szybkich poprawek.

Ocena popularności postów

Etykiety są ważne również z uwagi na śledzenie popularności postów w zależności od ich kategorii. Pogrupowanie wpisów umożliwia tworzenie statystyk oraz analizę tematów/kategorii/działów, które cieszą się największą popularnością wśród odbiorców naszej witryny. Ponad to, analiza popularności konkretnego tematu, ułatwia planowanie kolejnych wpisów.

Łatwiejsza nawigacja na stronie www

Odpowiednie pogrupowanie postów i umieszczenie ich w konkretnych kategoriach znacznie ułatwia poruszanie się na stronie. Dla przykładu, użytkownik, który szuka artykułu np. na temat: darmowych czcionek, będzie szukał go w kategoriach, których nazwa może wskazywać, że właśnie tam go odnajdzie. Mogą to być kategorie ogólne, jak: web design lub bardziej szczegółowe, jak np.: grafika na blogu.

Estetyka

I w końcu, etykiety są ważne dla estetyki oraz ogólnego odbioru wizualnego bloga. Skatalogowane treści, oprócz uporządkowania, ułatwienia poruszania się po stronie, przede wszystkim estetycznie wyglądają. Użytkownik czytający wpisy, które są odpowiednio pogrupowane ma poczucie większej sterowności, a możliwość przeglądania etykiet wzbudza w odbiorcy uczucie porządku i zachęca do szukania interesujących go kategorii.

Jak widać, używanie etykiet na blogu, to działanie, które w znacznym stopniu usprawnia korzystanie ze strony oraz pozwala na zachowanie porządku w udostępnianych treściach. A jak wiadomo, porządek na stronie, podobnie jak w domu, sprawia, że częściej chce się nam na niej przebywać. To uzasadnienie powinno stanowić największy argument do tego, aby jak najszybciej zadbać o skatalogowanie udostępnionych wpisów.