Hosting strony www powinien być przemyślany oraz dobrany odpowiednio do potrzeb naszej firmy, a w zasadzie do jej zaplecza informatycznego i potrzeb związanych z funkcjonowaniem strony firmowej w Internecie.

Jaki hosting wybrać i czym się kierować?

Wybierając hosting dla naszej firmowej strony www należy mieć na uwadze dwa czynniki: finanse oraz nasze zapotrzebowanie. Z uwagi na te dwie zmienne, hostingi możemy pogrupować na dwie, główne kategorie:

  1. Hostingi bezpłatne

Znajdują się tutaj wszystkie hostingi, które nie wymagają wkładu finansowego, i za których użytkowanie nie musimy płacić. Hostingi bezpłatne sprawdzają się w przypadku niewielkiego zapotrzebowania na stabilną i rozbudowaną stronę www. Chociaż zaletą tego hostingu jest niewątpliwie jego darmowość, to zdecydowanie nie sprawdzi się on do utrzymania strony firmy. Dlatego dedykowany jest głównie do użytku prywatnego i stron, które nie zyskają dużej popularności.

  1. Hostingi płatne

W tej grupie znajduje się już zdecydowanie więcej rodzajów hostingów, które możemy zaliczyć do trzech najbardziej rozpoznawalnych podgrup, tj.:

– hosting zarządzany, którego idealnym przykładem jest zarządzanie treścią na platformie chociażby WordPress.Ten rodzaj hostingu, jak sama nazwa zresztą wskazuje, pozwala na zarządzanie i administrowanie treścią w ramach naszej strony www;

– hosting współdzielony, którego działanie, dla lepszego zrozumienia jego funkcjonalności, można porównać do współdzielenia pliku w chmurze. Użytkownicy korzystają z tej samej przestrzeni i wspólnie użytkują te same zasoby, choć w tym wypadku serwera, a nie pliku. Jest to jedno z popularniejszych rozwiązań hostingowych;

– hosting VPS, czyli połączenie hostingu współdzielonego i serwera dedykowanego, czyli miejsca, w którym każdy z klientów otrzymuje swoje miejsce do użytkowania w ramach jednego serwera, ale które może być samodzielnie i dowolnie wykorzystywana przez każdego z nich.

Jeśli mówimy o wyborze hostingu firmowego, to oprócz oczywistych aspektów i ograniczeń finansowych firmy, należy, przy wyborze rodzaju serwera, kierować się zapotrzebowaniem naszego biznesu. Bowiem w zależności od tego, czego oczekujemy względem nasze witryny, będziemy swoje poszukiwania idealnego hostingu kierować w różną stronę. Dla osób, które chcą stworzyć sklep internetowy lepszym rozwiązaniem okaże się hosting dedykowany lub hosting VPS. Z kolei dla firm usługowych, którym zależy na atrakcyjnej oraz profesjonalnej stronie www, wystarczające może się okazać skorzystanie z hostingu zarządzanego.

Jednak, bez względu na to jaki hosting wybierzemy dla swojej firmy, warto pamiętać o tym, żeby korzystać z takich usług hostingowych, które umożliwiają darmowe lub częściowo odpłatne wsparcie techniczne. Odpowiednie zarządzanie zapleczem technicznym strony, to niezwykle istotna kwestia, jeśli zależy nam na tym, aby nasza strona działała bez zarzutów, a ewentualne awarie i błędy, były załatwiane w jak najkrótszym czasie.