Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na założenie własnej strony internetowej, zadaje sobie kluczowe pytanie: ile kosztuje strona internetowa www? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, ale w tym wpisie postaramy się podać szacunkowe ceny za witryny internetowe firm z uwzględnieniem ich podziału.

Wśród rodzajów stron internetowych możemy wyróżnić:

  1. Strona jako wizytówka

Strona służąca za wizytówkę firmy, to nic innego jak prosta witryna www, na której umieszcza się podstawowe informacje o firmie, w tym dane kontaktowe, rodzaj oferowanych usług oraz ogólną charakterystykę firmy. Internetowa wizytówka umożliwia również zamieszczenie konkretnych mediów, w tym galerii obrazów, infografik itp. Ten typ stronnych charakteryzuje się dużą prostotą oraz brakiem zaawansowanych funkcji, a więc cena takiej witryny waha się najczęściej od 900 zł do 3000 zł netto w zależności od ilości informacji, mediów oraz sposobie ich rozmieszczenia.

  1. Blog firmowy

Strona jako blog firmowy umożliwia budowanie struktury strony na zasadzie konstruowania wpisów dotyczących naszej działalności. W budowie takiej witryny stosuje się narzędzie CMS (ang. Content Management System), które umożliwia dodawanie nowych treści na stronie poprzez panel administracyjny. Taka strona umożliwia zamieszczanie na niej aktualności, dodawanie wpisów na bloga oraz intuicyjne tworzenie zakładek i powiązań między nimi. Koszt takiej strony jest dość niełatwy do sprecyzowania, gdyż ten typ strony www charakteryzuje się dużą indywidualnością oraz dostosowaniem do konkretnych oczekiwań klienta. Jednak ceny zbudowania takiej witryny www zaczynają się od 800 zł netto.

  1. Strona specjalistyczna (dedykowana)

Strona dedykowana to już zaawansowana witryna, w której budowie wykorzystuje się zaawansowane funkcje oraz bardzo rozbudowaną strukturę witryny. Strona specjalistyczna składa się najczęściej z kilkunastu podstron oraz odsyłaczy i innych powiązań, które mają skutecznie nawigować odbiorcę w celu łatwiejszego naprowadzenia ich na produkt, usługę lub informacje, której szukają. Koszt takiej ceny zaczyna się od 2500 zł netto.

  1. Strona duża wraz obsługą sklepu internetowego

Zupełnie innym rodzajem strony jest sklep internetowy. Założenie sklepu internetowego wymaga wielu zaawansowanych funkcji programistycznych oraz wykorzystywania specjalnego systemu CMS. Sklep internetowy musi być odpowiednio skoordynowany z płatnościami elektronicznymi, a więc zbudowanie takiej witryny od podstaw wymaga właściwej optymalizacji oraz struktury. Istotne jest, aby ten rodzaj strony był od początku dobrze zbudowany, by mógł bez przeszkód pozwalać na szybkie i łatwe dokonywanie zakupów. Cena zbudowania witryny sklepu internetowego od 2500 zł netto do 7000 netto.

Powyższe ceny są wartościami bardzo szacunkowymi i należy pamiętać, że każdy projekt nowej strony www uzależniony jest od wielu indywidualnych preferencji, a także od potrzeb i funkcjonalności takiej witryny. Dlatego, aby otrzymać konkretną cenę za wybraną stronę www, zawsze najlepiej zwrócić się bezpośrednio do firmy, która sporządzi indywidualną wycenę.