W tworzeniu stron internetowych wykorzystuje się wiele pomysłów, które sprawdziły się w przeszłości lub, które proponują nowe, innowacyjne oraz bardziej intuicyjne rozwiązania. W świecie web designu, podobnie jak  w świecie mody, czerpie się wiele inspiracji z życia, społeczności, aktualnych problemów społecznych, a także z nastrojów wywołanych konkretnym zdarzeniem politycznym. Jako użytkownicy Internetu, którzy przeglądają codziennie kilkanaście stron www, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływa na tworzenie witryn internetowych mają określone trendy.

Geometryczny wygląd strony

Choć w tym pojęciu może kryć się wszystko, jak i zarazem nic, to dla web designera wykorzystywanie niecodziennych, często abstrakcyjnych kształtów stało się jednym z największych wyzwań 2021 roku. Ten trend miał swój początek już kilka lat wcześniej, ale w tym roku postanowił na stałe zakorzenić się w obecnych strukturach webowych. Dlaczego jest taki popularny? Strona, która wyświetla się w niestandardowy sposób, ma zakładki ułożone według określonego wzoru lub ich wyświetlanie układa się w przemyślany, a zarazem intuicyjny sposób, to coś co sprawia, że strona www jest bardzo ciekawa dla odbiorcy oraz sprawia wrażenie bardziej interaktywnej.

Odcienie szarości

W tym roku równie popularnym stało się tworzenie stron www w kolorystyce stonowanej, często czarnej, szarej lub neutralnej. Spora część twórców stron postanowiła też wykorzystać w ich tworzeniu możliwości przełączenia wyglądu strony na tzw. dark mode. Co to oznacza w praktyce? Odbiorca, który przełącza widok strony na jej negatyw, ma wrażenie że jego oczy mniej się męczą, a dzięki temu, odwiedzana strona staje się bardziej przyjazna w odbiorze.

Angażowanie odbiorców

Po 2020 roku, który okazał się rokiem pełnym zmian oraz transformacji wynikających chociażby z pandemii, w tworzeniu stron, zaczęto stawiać na coraz większe angażowanie odbiorców. Web designerzy wykorzystują w tworzeniu witryn rozwiązania, które umożliwiają na przekazywanie treści oraz danych w korzystny, jasny oraz zrozumiały sposób. Dlatego na wielu portalach zauważa się coraz więcej infografik, wykresów, czy też innych diagramów, które obrazują wybrane dane. Dzięki takiemu sposobowi przekazywania informacji, odbiorca bardziej angażuje się w treść odbieranych komunikatów.

Czy trendy dla stron internetowych mają aż takie znaczenie?

Należy pamiętać, że trendy w świecie web designu wyznaczają oraz ukazują aktualne potrzeby oraz preferencje użytkowników. W pewien sposób są odpowiedzą na ogólne tendencje oraz zagadnienia społeczne, które są aktualne dla współczesnych użytkowników Internetu. Internet tworzą ludzie, społeczność która otwiera przeglądarkę internetową w konkretnym celu. Prawdziwym zadaniem web designera jest stworzenie witryny w ten sposób, aby ten cel został zrealizowany. Czy trendy w tym pomagają? W pewnym sensie tak, na pewno pomagają w dostosowaniu rozwiązań do aktualnych potrzeb użytkowników. Jednak nie powinny stanowić głównej zasady w tworzeniu stron, powinny być inspiracją do zmian, które dostosują już sprawdzony pomysł do jego nowego oblicza.