Zlecając komuś wykonanie naszej strony internetowej często zdarza się że na początku nie wiemy jakie funkcjonalności i dodatki będą nam potrzebne w przyszłości. WordPress to najpopularniejszy system CMS, który jest bardzo elastyczny i możemy w każdej chwili dodać wtyczki które rozszerzają funkcjonalność strony www. Poniżej zamieszczamy listę najbardziej popularnych wtyczek dla WordPress.

Contact Form 7

Contact Form 7 to wtyczka, która jest odpowiedzialna za tworzenie formularzy kontaktowych, które możemy umieszczać na naszej stronie internetowej. Obsługa tej wtyczki jest dość prosta, a jej konfiguracja nie powinna sprawiać większych problemów. W kolejnych zakładkach wtyczki przechodzimy przez proces tworzenia struktury formularza oraz jego konfiguracji poprzez wpisanie odpowiednich adresów mailowych, a także rodzaju treści jaki chcemy zawszeć w formularzu. Wtyczka daje możliwość tworzenia formularzy bez limitów. Mogą to być ankiety, testy, czy zwykłe okna do przesyłania wiadomości i zapytań od klientów.

Yoast SEO

Yoast SEO to wtyczka, która odpowiada za pozycjonowanie strony zbudowanej w systemie WordPress. Yoast SEO odpowiednio skonfigurowana sprawia, że nasza strona jest czytelna i dostosowana do konkretnych słów kluczowych. Jest to jedna z najpopularniejszych wtyczek dla strony na WordPress w kategorii SEO. Z racji, że wtyczka jest dostępna zarówno w płatnej, jak i darmowej wersji, użytkownicy mogą dokonać odpowiedniego wyboru po rozeznaniu w tym, jakie funkcjonalności wtyczki będą dla nich przydatne.

Klasyczny Edytor

Wtyczka pozwala nam zupełnie wyłączyć edytor Gutenberga, dzięki czemu przywraca edytor tekstowy do dawnej (przyjemniejszej) wersji. Aktywując ją u siebie na stronie będziemy mogli korzystać ze starego, WordPressowego edytora, który będzie w pełni wspierać wszystkie starsze wtyczki, czy motywy.

WooCommerce

Czym w skrócie jest WooCommerce? Jest to plugin pozwalający nam na rozszerzenie funkcjonalności naszej strony internetowej, do sklepu internetowego w pełnym wymiarze. WooCommerce jest przeznaczony głównie dla mniejszych oraz średnich sklepów. Wówczas poradzi on sobie świetnie z ich optymalizacją oraz pozwoli nam na komfortowe zarządzanie. Warto wspomnieć również o tym, że jest to wtyczka dostępna w pełni bezpłatnie.

Really Simple SSL

Really Simple SSL automatycznie wykrywa Twoje ustawienia i konfiguruje Twoją stronę internetową tak, aby działała przez https. Aby zachować lekkość, opcje są ograniczone do minimum. Cała witryna zostanie przeniesiona na SSL i zacznie wczytywać się jako chroniona certyfikatem SSL.

Wordfence Security – Firewall & Malware Scan

Wordfence zawiera zaporę ogniową punktów końcowych i skaner złośliwego oprogramowania, które zostały zbudowane od podstaw w celu ochrony WordPress. Wordfence jest wyposażony w najnowsze reguły zapory, sygnatury złośliwego oprogramowania i złośliwe adresy IP, których potrzebuje, aby Twoja witryna była bezpieczna. Uzupełniony 2FA i pakietem dodatkowych funkcji, Wordfence jest najbardziej wszechstronnym dostępnym rozwiązaniem zabezpieczającym WordPress.

WP Super Cache

WP Super Cache to wtyczka, która przyśpiesza ładowanie strony internetowej oraz zapewnia optymalizację zużycia zasobów systemowych. Poprzez przechowywanie danych (niezbędnych do każdorazowego uruchomienia naszej strony przez użytkownika) na serwerze, wtyczka przyśpiesza ładowanie witryny nawet o kilka sekund oraz dba o to, aby nasza strona na WordPress działała płynnie i w pełni efektywnie.

Smush – Compress, Image Optimizer, Lazy Load, WebP Images

Smush to wtyczka, która skompresuje wszystkie obrazy bez widocznego spadku jakości i zoptymalizuje szybkość strony za pomocą unikalnego algorytmu kompresji. Skompresowane zdjęcia to szybsza strona więc warto.

Autoptimize

Autoptimize sprawia że optymalizacja twojej witryny jest naprawdę prosta. Może agregować, minimalizować i buforować skrypty i style, domyślnie wstrzykuje CSS do nagłówka strony ale może także wbudowywać critical CSS i opóźniać zagregowany pełen CSS, przenosić i opóźniać skrypty oraz minimalizować HTML. Możesz optymalizować lazy-loading obrazków, optymalizować Google Fonts, asynchronizować nieagregowany JavaScript, usunąć kod WordPress odpowiedzialny za emoji i wiele innych. Dzięki temu może poprawić wydajność twojej witryny nawet jeżeli korzystasz już z HTTP/2!