Ile zleceniodawców, tyle pomysłów na stworzenie tej jedynej i niepowtarzalnej strony www. Przy nieograniczonym wyborze szablonów, fontów, layoutów, układów, kolorów itp., trudno czasem zdecydować, jakie zestawienie estetyczne będzie najbardziej odpowiednie dla naszego klienta.

W takiej ilości pomysłów oraz nieprzebranych możliwości technicznych sposobu wykonania strony, warto postawić czasem na minimalizm, który sam się może obronić.

Minimalizm na stronie www, czyli co?

Strony w stylu minimalistycznym, to przede wszystkim takie witryny, które w przejrzysty, ale wciąż ciekawy sposób prezentują zawarte na nich treści. Elementy graficzne, font oraz ogólny design strony są zachowane zazwyczaj w jednej tonacji, nie wyróżniają się zbyt intensywnymi kolorami, ale poprzez prezentowany układ pozostają nadal bardzo ciekawe dla odbiorcy. Wykorzystanie w projekcie elementów typografii, obrazu, czy kontrastu tworzy ponadczasowy design strony.

Czy minimalizm na stronie www to nuda?

Jeszcze do niedawna strona w stylu minimalistycznym kojarzona była z nudą, a stylowi zarzucano zbytnią stateczność i zachowawczość. Na szczęście pogląd na tworzenie stron www w tym stylu znacznie się zmienił i coraz więcej klientów decyduje się na wybranie prostych, sprawdzonych, ale jednocześnie bardzo kreatywnych rozwiązań.

U kogo sprawdzi się strona w stylu minimalistycznym?

Strona w tym stylu sprawdzi się u każdego. Wszystko jednak zależy od pomysłu na design oraz ogólną wizję wyglądu witryny. Minimalizm nieprzypadkowo wybierany jest przez klientów, którym zależy na klasycznym wyglądzie strony. Strona www w tym stylu sprawdzi się u zleceniodawców, którym zależy na tym, aby ich produkty oraz usługi obroniły się same, bez stosowania dodatkowych „odciągaczy” uwagi w postaci kolorowych i dynamicznych elementów graficznych.

Czym wyróżnia się strona o prostym designie?

Wbrew pozorom, strona www, która zaprojektowana jest w prosty i przejrzysty sposób nie wygląda jak pusta kartka papieru z czarnym tekstem. W projektowaniu takiej strony wykorzystuje się wiele kreatywnych narzędzi, które mogą wzbudzić duże zainteresowanie wśród odbiorców. W stronach minimalistycznych wykorzystuje się grę obrazem, fotografią, którą można zastosować jako tło strony, gradientem, kontrastem, bielą, a także zastosowaniem ciekawej typografii. Inteligentne wykorzystanie jednego z tych elementów w interesujący sposób buduje tożsamość strony i tworzy niepowtarzalną identyfikację wizualną marki. Strony wykonanie w ten sposób mogą być bardzo skuteczną formą komunikacji z użytkownikiem, a sama prostota budowy strony wpływa na jej techniczne aspekty, jak chociażby ładowanie jej zasobów oraz optymalizację SEO.