Re…

Coraz częściej możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że strona internetowa jest responsywna. Co to wogóle jest responsywna strona internetowa? Odpowiedź jest niezwykle… prosta!

Responsywna strona internetowa to strona, która automatycznie dopasowuje swoją wielkość do rozmiaru wyświetlacze na jakim jest wyświetlana. Czy to będzie telefon, tablet, czy komputer stacjonarny strona responsywna będzie dostosowana do każdego z tych urządzeń, czyli w pełni czytelna i funkcjonalna bez względu na to na jakim urządzeniu ją przeglądasz.

Co to oznacza w praktyce? Pomyśl ile razy zdarzyło Ci się zrezygnować z przeglądania strony internetowej, bo nie wyświetlała się prawidłowo na telefonie? Responsywna strona zmniejsza współczynnik odrzuceń przez użytkowników.

Skąd ten termin?

Z języka angielskiego oczywiście, jak większość terminów IT. W oryginale brzmi to tak: Responsive Web Design (w skrócie RWD) i oznacza projektowanie stron www dostosowujących swój wygląd do ekranów, na których są wyświetlane.

Tak więc mówiąc o stronie responsywnej, mówimy po prostu o stronie, która jest elastyczna, na bieżąco reagująca na zmiany rozdzielczości wyświetlania.

responsywna strona daisoft

Czy to jest obowiązkowe?

Oczywiście, że nie strona „nieresponsywna” także może istnieć w sieci, ale… Jeszcze kilka lat temu responsywność strony www była uważana za jej dodatkowy atut, tak jak identyfikacja wizualna. Dzisiaj to w zasadzie konieczność, jeśli chcesz aby Twoja strona trafiała do twoich klientów. W przypadku promowania firmy w internecie często musimy brać za priorytet wygodę klienta. Poza wygodą warto zwrócić także uwagę na wygląd – większość klientów to wzrokowcy.

Z roku na rok znacznie przybywa liczba użytkowników korzystających z Internetu nie tylko przy pomocy komputera, notebooka, ale również ze smartfona, tabletu i innych urządzeń mobilnych. Dokonujemy zakupów, przeglądamy social media, wyszukujemy informacji o firmach. Ten ultraszybki postęp sprawia, że każdy właściciel strony internetowej musi pamiętać o jednym: o tym, aby serwis www płynnie dostosowywał się do rozdzielczości ekranu każdego urządzenia.

Dlaczego warto mieć stronę responsywną?

Jednym z najważniejszych czynników jest to, ze Google wspiera strony responsywne. Wszystkie strony, blogi, sklepy internetowe, które są responsywne będą wyświetlać się na wyższych pozycjach w Google.

Responsywne strony www to nowoczesne strony, można powiedzieć „na czasie”. Jeśli  Twoja strona będzie przestarzała i nieatrakcyjna nie przyciągniesz do siebie klientów nawet posiadając bardzo dobrą, konkurencyjną ofertę. Warto mieć tego świadomość.