Na sukces strony www składają się przede wszystkim dwie rzeczy: dobry wygląd który przykuwa uwagę oraz wartościowa treść. Strona www powinna mieć taki styl, który gwarantuje komfort poruszania się po niej, przejrzystość oraz funkcjonalność.

Gusto to kwestia względna, to co jest ładne dla jednej osoby innej może się totalnie nie podobać. Istnieją jednak pewne zasady, które pomagają przy tworzeniu strony internetowej. A o nich w dalszej części materiału.

Kilka ważnych elementów przy tworzeniu strony

 

Minimalizm

Kiedy Twoi odbiorcy przeglądają Twoja stronę to rzadko kiedy studiują jej streść „od A do Z”. Zazwyczaj jest to pobieżne przejrzenie strony, a wręcz rzucenie okiem, wyciągamy jedynie pojedyncze hasła, zaznajamiamy się z ogólnym układem stron. Z powyższych stwierdzeń możemy wysunąć wniosek że to jakość tekstów a nie ich ilość ma kluczowe znaczenie. Im mniej testu, tym większą szansa że więcej informacji zostanie przyswojona przez odbiorcę. Warto także mobilizować przeglądających naszą stronę do działania – tu z pomocą przychodzą wszelkie rozwiązania typu „Call to action”. Upewnij się, że treść podzielona jest na czytelne akapity z większymi podtytułami. Wskazanie jest także zamieszczanie ikonek i obrazków, jako alternatywnych sposobów komunikowania istoty przekazu.

Design

Pierwsze wrażenie to kwestia kluczowa w przypadku stron internetowych. Niezwykle istotnie są pierwsze sekundy które decydują o tym czy przyciągniesz czyjąś uwagę i przekażesz to o czym jest Twoja strona i że warto skorzystać z Twoich usług. Usystematyzowanie informacji jest możliwe dzięki wszystkim narzędziom, jakimi dysponuje web designer: kolory, kontrasty, font, rozmiary i odstępy. Dzięki nim możesz wyeksponować jedynie kluczowe informacje i zepchnąć na drugi plan treści drugorzędne.

Prostota

„Czytelność” oznacza fizyczny wygląd informacji, który ułatwia odbiorcom zrozumienie sensu. Jeśli Twoja strona jest przystępna, użytkownicy będą mogli skutecznie ją przeglądać i bez trudu przyswajać zawarte w niej informacje.

Tekst musi być widoczny, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni kontrast między fontem a tłem. Zachęcamy do zabawy kolorami, ale nie rezygnuj z czytelności w imię kreatywności.