Masz własną stronę, prowadzisz bloga, a może dopiero szukasz pomysłów na stronę i nie wiesz skąd wziąć ładne zdjęcia? W tym artykule opowiemy o tym jak ważne są zdjęcia na stronach internetowych, skąd można je wziąć i jakich narzędzi użyć aby je zoptymalizować.

Czy zdjęcia na stronie są ważne?

Nie oszukujmy się większość użytkowników internetu to wzrokowcy. Najpierw patrzymy (wtedy definiujemy pierwsze wrażenie), a jak nas coś przyciągnie to zagłębiamy się dalej. Dobre zdjęcia zdecydowanie przyciągają uwagę odbiorców i zachęcają do zapoznania się z tym, co mamy im do zaoferowania, tworzą przy okazji dobrą identyfikację wizualną naszej firmy.

Obraz to także znana forma ekspresji. Narzędzie, które pozwala pokazać coś, co można opisać wieloma słowami – szybko, zrozumiale i przystępnie. Zdjęcia i grafiki to niezbędny element przy projektowaniu stron. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy na stronę internetową na której są tylko i wyłącznie teksty i nic więcej – nudne prawda?

Zdjęcia mają jeszcze jedną dodatkową funkcję na stronie, a mianowicie mogą mieć wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania? Jak to? Właściwie i zaimplementowanie i optymalizacja sprawiają, że są także pozycjonowane przez roboty wyszukiwarek.

Grafiki na stronie uzupełniają też cały projekt – począwszy od dobrego układu strony, poprzez dobry wybór fontów i kolorów na stronie, aż do dopełnienia tekstu.

Do tego pomagają utrwalić obraz marki strony w pamięci użytkowników.

No dobra, to skąd je wziąć i czemu tak drogo?

Oczywiście wyjścia są dwa: płatne i darmowe. Z płatnych rozwiązań polecamy pakiety Adobe Stock – to serwis na którym są zdjęcia niemal na każdą okazję. I tu właśnie jest najwieksza (aczkolwiek możliwa do obejścia) różnica – na serwisach z płatnymi zdjęciami jest dużo większy wybór i dużo łatwiej jest znaleźć dopasowane zdjęcia, czy grafiki do własnej branży.

Adobe Stock

Żeby wyszukać zdjęcia wystarczy w wyszukiwarce wpisać interesujące nas hasło. Naprawdę jest w czym wybierać. Adobe Stock w swojej ofercie zawiera pakiety ilościowe zdjęć, a także miesięczną subskrypcję w ramach której mamy możliwość pobrania określonej liczby plików w miesiącu. Subskrypcja jest odnawiana każdego miesiąca i co najważniejsze(!) – w każdym momencie możemy anulować subskrypcję.

 

Jest jeszcze to drugie rozwiązanie – darmowe (ufff). Istnieją grafiki, które można legalnie wykorzystać  – i to bez obowiązku dodawania linku.

Najczęściej są to obrazy na licencji Creative Commons Zero – CC0 (choć istnieją też inne darmowe licencje). Licencja CC0 oznacza “przekazanie do domeny publicznej”, czyli zrzeczenie się przez autora praw do grafiki.

Innymi słowy – darmowe obrazy na licencji CC0 możesz:

  • pobierać na swój komputer,
  • publikować, przerabiać i udostępniać,
  • wykorzystywać zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych.

Więcej na temat tej licencji przeczytasz na oficjalnej stronie Creative Commons

Na większości stron z darmowymi zdjęciami, czy grafikami lepiej wyszukiwać treści po angielsku – po polsku także można, ale daje to gorsze efekty.

Gdzie szukać darmowych zdjęć?

Poniżej przedstawiamy portale, z których pobierzesz dobrej jakości grafiki na swoją stronę internetową. Bez jakichkolwiek opłat i bez konieczności zamieszczenia linku – także w przypadku użytku komercyjnego.

pexels.com

Zdjęcia po polskich słowach kluczowych wyszukasz również na Pexels. Z kolei informacje o możliwości wykorzystania zdjęcia znajdziesz pod każdą grafiką.

Po kliknięciu w Informacje możesz podejrzeć dodatkowe dane dotyczące autora zdjęcia, kilka ciekawych statystyk oraz – oczywiście – informacje o licencji.

unsplash.com

Wyszukiwarka Unsplash funkcjonuje w języku angielskim, ale świetna jakość zdjęć z pewnością wynagrodzi potencjalne niedogodności.

Podczas pobierania zdjęcia otrzymasz komunikat, iż wskazanie źródła fotografii nie jest wymagane, ale jest miłym gestem w stronę autora zdjęcia.

Szczegóły licencji można przeczytać klikając w link na dole strony.

pixabay.com

Pixabay to kolejna platforma, która umożliwia wyszukanie zdjęć z wykorzystaniem haseł w języku polskim. Na samej górze każdego z wyszukań pojawią się zdjęcia komercyjne shutterstock, a pod nimi darmowe grafiki z bazy Pixabay.

Dlaczego te 3 portale? Najczęściej z nich korzystamy, więc polecamy dalej. Mają one najbardziej rozbudowane bazy grafik i przydadzą się w przypadku większości branż. Co więcej – można je wykorzystać nie tylko na stronie www, ale też jako podstawy grafik na social media czy do użytku prywatnego.