Programowanie strony internetowej od zaplecza technicznego wymaga na pewno wielu umiejętności, kreatywności, a także znajomości języków programowania. W dzisiejszym wpisie pokrótce opiszemy 3 najpopularniejsze technologie programowania i wskażemy, które z nich najlepiej sprawdzą się w budowaniu sklepu internetowego, prostej strony www, a które będą odpowiednie dla innych platform.

  1. HTML – proste i skuteczne

Podstawą kodowania w programowaniu jest technologia HTML, który umożliwia napisanie prostej witryny internetowej, która może spełniać np. funkcje informacyjne. Mimo, że HTML nie jest uznawany za język programowania, tylko język znaczników, to dla programistów jest on wciąż bardzo przydatny. Dzięki tej technologii można zbudować szkielet strony, którego wygląd będzie zależny od przypisanych poprzez język atrybutów. Programowanie w HTML umożliwia nadawanie konkretnych właściwości dla komend tekstowych, które są później w odpowiedni sposób interpretowane przez przeglądarkę internetową. Strony pisane w tym języku zazwyczaj nie wyróżniają się zaawansowaną technologią oraz mają prostą konstrukcję, jednak dzięki niemu, możemy stworzyć prostą, przejrzystą oraz przydatną witrynę internetową, która może posłużyć jako wizytówka firmy i baza informacji o jej działalności.

  1. JavaScript – wyższy poziom

JavaScript stanowi niejako rozszerzenie funkcjonalności dla HTML oraz pozwala tworzyć bardziej zaawansowane elementy wizualne dla serwisów webowych. Technologia ta uznawana jest za język wysokiego poziomu i najczęściej używa się jej do tworzenia kreatywnych stron internetowych, które charakteryzują się dużą interaktywnością. JavaScript pozwala ponadto na stworzenie odpowiedniej nawigacji na stronie oraz jej  formularzy. Język ten używany jest najczęściej do budowania bardziej zaawansowanych stron internetowych, które posiadają rozbudowane narzędzia interaktywne.

  1. PHP – wszystko dla użytkownika

PHP, to jeden z najpopularniejszych języków kodowania. Charakteryzuje się on zdecydowanie większym zaawansowaniem oraz pozwala na tworzenie niestandardowych i kreatywnych elementów wizualnych na stronie. Język PHP wykorzystywany jest najczęściej do tworzenia sklepów internetowych, serwisów transakcyjnych oraz innych aplikacji webowych. Tworzenie stron z wykorzystaniem kodowania w technologii PHP jest jedną z najpopularniejszych metod budowania zaawansowanych technologicznie stron www.

Powyższe trzy języki programowania, to tylko zalążek zasobów programistycznych, z jakich korzystają programiści i informatycy. Są to bowiem tylko najpopularniejsze języki kodowania, jakie wykorzystuje się w tworzeniu strony www. Obok nich są również bardziej zaawansowane technologie, które służą również obsłudze baz danych, jak MySQL, Flash oraz framework’i, które odpowiadają za tworzenie wizualnej części stron internetowych i aplikacji webowych.