Kopia zapasowa, inaczej backup – to jedna z rzeczy o której często zapominamy i dopiero w momencie kiedy jest nam niezbędna do dalszego funkcjonowania żałujemy że nie zajęliśmy się tym wcześniej. Zapominamy o reglanym zabezpieczaniu naszych danych, które w najmniej oczekiwanym momencie będą nam baaaardzo potrzebne.

Wszystkie wartościowe pliki oraz te z ważnymi danymi powinny mieć swój backup, w osobnym miejscu. Mamy tu także na myśli backupy stron www – warto ubezpieczyć się na przyszłość i zgrać kopie stron na dysk.

 

Działaj za wczasu

Nie ma haseł nie do złamania, nie ma osób, które pracują w taki sposób, że są w 100 procentach odporne na działania hakerów. Dlatego warto pomysleć o backupie zanim stanie się wypadek, a nasze pliki znikną. Nie czekaj na drastyczny sygnał – powtarzamy to wielu klientom, którzy nie chcą inwestować i działać za wczasu bo przecież „nic się nie dzieje i wszystko działa”. Lepiej uniknąć szkody niż później mieć po prostu duży problem. Pamiętajmy, że backup nie jest rzeczą, którą robimy raz i mamy święty spokój – przy każdej zmianie dokonywanej na stronie, powinniśmy uaktualniać kopię zapasową, aby później móc przywrócić witrynę w dokładnie takiej formie, jak przed awarią, włamaniem czy jakimkolwiek innym niepożądanym działaniem.

Pamiętajmy o kopiach zapasowych również w domu

Backup przydaje się nie tylko w przypadku stron internetowych, ale także w przypadku plików na komputerach, ważnym dla nas oprogramowaniu, mailach itp. Trzymajmy dane w dwóch miejscach, dzięki temu unikniemy strat, bo przecież będziemy mieli kopiec nikt nie chciałby bezpowrotnie stracić sentymentalnych zdjęć. Wystarczy jedno nieprzemyślane kliknięcie, abyśmy ściągnęli na swoje urządzenie niebezpiecznego wirusa, który zniszczy bądź zaszyfruje część naszych plików. Jeśli zrobicie backup, to najważniejsze pamiątki nie przepadną. Wystarczy dysk zewnętrzny, płyta, a nawet chmura (np. Dysk Google, iCloud), żeby nasze dane były bardziej bezpieczne.