Content marketing, czyli jak zatrzymać klienta treścią

Jak trafić do klienta i sprawić, żeby został u nas na dłużej? To pytanie zadaje sobie wiele przedsiębiorców, i to bez względu na charakter biznesu jaki prowadzą.

Nie bez powodu w przestrzeni publicznej utarło się przekonanie o tym, że założenie biznesu to łatwa sprawa, ale jego utrzymanie to już prawdziwe wyzwanie. Można się z tym zgadzać, bądź nie, ale jedno jest pewne: bez odpowiedniego marketingu treści, dotarcie do klienta może być naprawdę bardzo trudne. Czy istnieją więc sprawdzone sposoby na to, aby być zauważonym w Sieci?

W tym tekście nie otrzymasz od nas gotowej recepty na sukces Twojego biznesu, ale postaramy się w nim pokazać, jak content marketing oddziałuje na Twoich odbiorców i jak skutecznie może zatrzymać Klientów.

Content marketing, czyli marketing treści to pojęcie, które jest dosyć szerokie i posiada wiele rozbudowanych definicji. Jednak my postaramy się streścić to pojęcie w kilku zdaniach, aby to, co zaraz przeczytasz, jak najdłużej zostało w Twojej pamięci.

Na marketing treści składają się nie tylko słowa, które są narzędziami do tworzenia kreatywnego tekstu, ale również cel i sposób dobierania ich do charakterystyki Twojej marki. Głównym zadaniem content marketingu jest stworzenie takiej treści, która w szybki sposób przyciągnie klientów i sprawi, że będą oni chcieli do Ciebie wracać.

Jak to działa w praktyce?

Nie od dziś wiadomo, że słowa kreują rzeczywistość. To, co słyszymy, czytamy i piszemy sprawia, że otaczający nas świat ma dla nas określone nazwy, kolory, emocje. Tak samo jest ze stroną internetową i identyfikacją wizualną marki. Odpowiednio dobrana treść, jej charakter oraz wydźwięk wpływają na postrzeganie Twojej firmy przez klienta.

Zróbmy mały test, który to potwierdzi:

Wyobraź sobie, że jesteś klientem zainteresowanym zakupem lub skorzystaniem z konkretnej usługi. Co chciałbyś znaleźć na stronie takiego usługodawcy? Wybierzesz tekst, który:

  1. Będzie konkretny, ale ciekawy i wyczerpujący temat usługi lub produktu, który chcesz kupić?
  2. Będzie niezrozumiały, nielogiczny oraz nie będziesz w stanie z niego wyczytać, jakie korzyści niesie za sobą wdrożenie usługi, którą jesteś zainteresowany?

Odpowiedź jest chyba oczywista. Wiadomo, że każdy z nas wybrałby wariant A, bo nikt nie chce tracić czasu na treść, która nie opisuje produktu lub usługi, jaką jesteśmy zainteresowani oraz nie zachęca nas do zapoznania się z pozostałymi produktami dostępnymi na stronie.

Ciekawa, kreatywna strona www, odpowiednie treści oraz trafny opis Twojej działalności, to główne powody do tego, aby Klient czerpał przyjemność z przeglądania Twojej witryny. Estetyka strony oraz jej spójność z produktami lub usługami, jakie sprzedajesz może skutecznie wpłynąć na zainteresowanie Twoich Klientów.

Podsumowując, za sukcesem Twojej marki, którą tworzysz w Internecie stoi nie tylko trafność Twoich produktów lub usług, ale przede wszystkim pomysł na to, jak je zaoferujesz a następnie sprzedasz swoim klientom. Dobrze dobrane treści oraz spójna identyfikacja wizualna Twojej marki to główne narzędzia do tworzenia dobrej i sprawdzonej strategii marketingowej Twojej firmy. Kreatywnie zarządzany marketing treści może w efektywny sposób zwiększyć zasięgi Twojej strony oraz trafić do większego grona odbiorców.