WordPress to jedno z najbardziej popularnych narzędzi, które pozwala stworzyć prostą lub bardziej zaawansowaną stronę internetową lub też rozszerzyć naszą działalność o sprzedaż w internecie. Być może zleciłeś wykonanie strony jakiejś firmie czy freelancerowi, ona została zrobiona i jest twoja. Co teraz?
Każdy właściciel strony www, która jest postawiona na WordPress prędzej, czy później będzie musiał zmierzyć się z jakąś formą optymalizacji strony. Co to jest ta optymalizacja? Jak ją sprawdzić, zmierzyć, czy jak wykonać.
Optymalizacja strony to proces „usprawniania” strony i najczęściej odbywa się już po jej uruchomieniu. Wprowadzanie zmian nie zawsze jest proste i oczywiste. Często trzeba użyć różnych rozwiązań, aby przyspieszyć stronę czy ją odchudzić. Bywają także zadania zupełnie podstawowe, czyli aktualizacja wtyczek oraz silnika WordPress. Idealnie byłoby, gdyby twórca strony po jej zakodowaniu zoptymalizował ją – dziś to już jest standard i należy wymagać tego od twórców. Pomoże nam to korzystać ze strony w przyszłości i będziemy mieli „łatwiejszy start”. Należy jednak pamiętać, że optymalizacja to nie jest proces jednorazowy, wręcz przeciwnie działania regularne do wdrażania na stronie.
Jak przebiega podstawowa optymalizacja WordPressa?
Należy pamiętać o kilku rzeczach:
- WordPress to środowisko open source z dostępem do wielu dodatkowych wtyczek, ale także bywa to niebezpieczne – nie używamy i nie instalujemy nieaktualizowanych pluginów – mogą one nam bardziej przeszkodzić niż pomóc.
- Optymalizujemy obrazy na stronie. Najważniejszą kwestią jest to, aby obrazki na stronie były takiej wielkości, a jakiej będą wyświetlane na stronie. Obrazki większe niż potrzebne generują zwiększanie pojemności strony www.
- Bardzo istotnym elementem jest także aktualizacja wersji WordPress oraz używanego motywu. Jest to obowiązek, o którym większość właścicieli stron zapomina. Tutaj należy pamiętać o kopiach bezpieczeństwa. W samym kokpicie WordPress mamy taką informację:
Ważne: przed aktualizacją wykonaj kopię zapasową bazy danych i plików. Aby uzyskać pomoc dotyczącą aktualizacji, odwiedź stronę dokumentacji Aktualizowanie WordPressa.
Kopia zapasowa to niezwykle istotny element – przy każdej aktualizacji może się coś wydarzyć niepożądanego i może się okazać, że strona się rozsypie. Dzięki kopii zapasowej w razie problemów możemy szybko przywrócić stronę do prawidłowego działania.
- Zadbaj o regularne czyszczenie pamięci podręcznej (cache) na stronie – o ile nie jest to zautomatyzowane. To sprawi, że Twoja strona będzie sprawniejsza. Buforowanie WordPressa może przyspieszyć twoją stronę do 2 – 5 razy. Działa na zasadzie zapisywania kopii strony internetowej w pamięci serwera, gdy tylko zostanie załadowany po raz pierwszy. Ta kopia służy następnie innym odwiedzającym stronę. Zmniejsza to obciążenie serwera i uzyskasz lepszą wydajność strony.
Jeśli strona na WordPress jest już gotowa to żeby ona lepiej funkcjonowała to powyższe wskazówki są niezbędne. Czyli pamiętajmy po pierwsze aktualizacja WordPressa i wtyczek oraz optymalizacja obrazków.
To są podstawowe elementy które nawet mniej zaawansowany użytkownik może zrealizować. Przeczytaj również o jakże ważnej Identyfikacji wizualnej, w której możemy Ci pomóc!