Ograniczony lub brak dostępu do strony internetowej nie tylko negatywnie wpływa na jej konwersję, ale przede wszystkim niekorzystnie oddziałuje na wizerunek marki. Dlatego warto wiedzieć, co może powodować usterki strony www oraz, jak je szybko i skutecznie naprawić.
Podczas próby odwiedzenia strony www, użytkownik może napotkać na komunikat błędu: EROR 500. Co on oznacza? W skrócie, komunikat ten informuje nas, że witryna ma problem z serwerem sieciowym (ang. Internet Server Error). Wówczas wejście na stronę dla użytkownika jest niemożliwe, a dla jej administratora jest nie lada wyzwaniem, aby poszukać przyczyny niewłaściwego działania serwera wewnętrznego. Od czego zacząć?
Kompatybilność wersji wtyczek i motywów
Diagnozę problemu na stronie www wypada zacząć od sprawdzenia aktualizacji wtyczek i motywów. Jeśli nasza strona jest obsługiwana przez CMS, warto zwrócić uwagę na kompatybilność wtyczek z aktualną wersją strony. Często nieaktualne rozszerzenia oraz aktualizacje strony wpływają na jej prawidłowe działanie. Dlatego jeśli dokonaliśmy na stronie ulepszeń, zawsze powinniśmy sprawdzić obowiązujące wersje rozszerzeń oraz wtyczek, tak aby były on zbieżne z aktualną wersją.
Nieprzypisane uprawnienia zasobów
Jeśli wtyczki są kompatybilne i wersje rozszerzeń aktualne, należy zwrócić uwagę na zmiany uprawnień w plikach. Możliwą przyczyną błędu 500 mogą okazać się niewłaściwe przypisane wartości liczbowe określonym katalogom. Najcześciej, błąd można wyeliminować poprzez nadanie zasobom wartości „755”, która jest domyślną konfiguracją.
.htaccess i nieprawidłowa reguła
Zła konfiguracja pliku .htaccess może być kolejną przyczyną odpowiedzialną za error 500 pojawiający się na stronie. Przeanalizowanie wszystkich reguł i ostatnio wprowadzonych zmian w pliku, może pomóc w skutecznym naprawieniu błędu z wewnętrznym serwerem.
Błędne połączenie skryptu
Możliwą przyczyną odpowiedzialną za pojawianie się komunikatu Error 500 mogą być problemy z odpowiednim połączeniem skryptu z serwerem. Jeśli skrypt będzie próbował nawiązać połączenie z serwerem zewnętrznym do którego nie ma dostępu, będzie wpływał na poprawność łączenia strony z jej serwerem wewnętrznym i zacznie generować błąd.
Problem z hostingiem
Zdarza się, że przyczyny błędu z serwerem wcale nie leżą po naszej stronie, tylko mogą wynikać z niewłaściwie działającym hostingiem. W takim przypadku warto skontaktować się z jego dostawca i zgłosić wszelkie nieprawidłowości.
Błąd 500 na stronie www wcale nie jest rzadką przypadłością. Odpowiednia wiedza na jego temat oraz poznanie sposobów radzenia sobie z kodem błędu 500, może nam w przyszłości pomóc w skutecznej diagnozie, a tym samym w szybszym naprawieniu naszej witryny. W końcu stały dostęp do strony www jest ważny zarówno dla jej użytkowników, jak i administratorów.