Skąd czerpać inspirację do tworzenia kreatywnych i atrakcyjnych stron www?

 Wymyślanie oraz tworzenie strony www, to kreatywny proces, który wymaga zastanowienia, przeanalizowania oraz pomysłu na to, co może przykuć uwagę naszego odbiorcy. Jeśli zależy nam, aby nasza strona wprost pokazywała czym zajmuje się nasza firma oraz była jej wizytówką, musimy dokładnie przemyśleć jej całą koncepcję.

Tworzenie stron www, podobnie jak projektowanie wnętrz, czy pisanie książki, wymaga od autora inwencji, pomysłu oraz zwyczajnej inspiracji. Jednak, co jeśli nasze pomysły na stronę już się wyczerpały? Brakuje nam weny na to, jak zaprojektować dla Klienta identyfikację wizualną oraz po prostu, czujemy że wszystko, na co wcześniej wpadliśmy, zostało już kiedyś wykorzystane oraz użyte?

Skąd czerpać inspiracje?

Creative Boards

Nieprzebranym źródłem inspiracji do tworzenia stron i nie tylko są tzw. creative boards, czyli tablice z pomysłami, na których umieszczamy kilka lub nawet kilkanaście początkowych konceptów, które w połączeniu stają się inspiracją do stworzenia określonego szablonu lub części większego konceptu, który będziemy wykorzystywać w naszym procesie kreatywnym.

Moda

Kolejną metodą szukania pomysłu na stronę jest zorientowanie się w aktualnych trendach, nie tylko w tych cyfrowych, czy dotyczących samego web designu, ale – przede wszystkim – w trendach modowych. Kolory, wzory, określone kształty – to cechy uniwersalne, które można z powodzeniem przełożyć na web design.

Powrót do przeszłości

Coraz więcej zauważa się czerpania pomysłów ze sprawdzonych rozwiązań, które zostały wypracowane kilka lat wcześniej. Pokazuje to chociażby powrót do retro wyglądu stron i nie tylko. Dlatego warto, przy szukaniu inspiracji do nowego konceptu, prześledzić trendy oraz rozwiązania, które podobały się odbiorcom w przeszłości, i które uchodziły za atrakcyjne. Nawet jeden, konkretny element, czy styl może nas do czegoś zainspirować i pobudzić naszą kreatywność.

Popkultura

Choć to olbrzymia masa zasobów, nie można jej odmówić, że jest ona przyczynkiem do powstawania wielu innych, fantastycznych tworów kultury, które rzutują na aktualne trendy i preferencje odbiorców. Wiele dzieł może stać się inspiracją do stworzenia zupełnie czegoś nowego i innowacyjnego, a nawiązywania, które możemy wykorzystać w tworzeniu strony www mogą być miłym akcentem dla fanów określonego dzieła lub dla osób zorientowanych w ciekawostkach popkulturalnych.

Oprócz wyżej wymienionych pomysłów na szukanie inspiracji, źródłem nowego pomysłu może być wszystko to, co nas otacza. Architektura, rzeźby, materiał, czy chociażby natura, to zasoby, z których możemy czerpać wiele inspiracji oraz wykorzystywać je w naszym procesie kreatywnym.